Historia Balustrad

Choć może nie wiesz dokładnie, czym jest balustrada, prawdopodobnie spotkasz się z kimś częściej niż się spodziewasz. Znaleziona podszewka wielu klatek schodowych i tarasów, balustrada jest rzędem małych kolumn zwieńczonych szyną. Termin ten wywodzi się z postów konstytutywnych formy, zwanych tralkami, nazwy ukutej w XVII-wiecznych Włoszech dla podobieństwa bulwiastego podobieństwa do kwitnących kwiatów granatu (balaustra po włosku).

“Funkcje balustrady są liczne, od ograniczenia możliwości upadku z klatki schodowej do kordonowania z obszaru w celu zachowania prywatności, na przykład złoconej balustrady, która oddziela łóżko w komnacie królewskiej w Wersalu od reszty pomieszczenia – mówi Mitchell Owens, redaktor ds. Dekoracyjnych i antyków w Architectural Digest.

Najwcześniejsze przykłady balustrad pochodzą ze starożytnych płaskorzeźb lub murali rzeźbiarskich, pochodzących z okresu między XIII a VII wiekiem b.c. W obrazach pałaców asyryjskich widać balustrady okalające okna. Co ciekawe, nie pojawiają się one w nowatorskich architektonicznie epokach greckich i rzymskich (nie ma co najmniej ruin udowadniających ich istnienie), ale pojawiają się ponownie pod koniec XV wieku, kiedy zostały użyte we włoskich pałacach.

W Water Mill, New York, home, balustrada z kutego żelaza owija serpentynowe schody w holu wejściowym. Zdjęcie: Scott Frances
Godnym uwagi przykładem architektonicznego elementu był niegdyś Zamek Vélez Blanco, XVI-wieczna hiszpańska budowla zaprojektowana w stylu włoskiego renesansu. Misterna marmurowa balustrada ustawiła się na drugim piętrze z widokiem na dziedziniec. Ozdoby wokół tarasu zostały rozmontowane w 1904 r. I ostatecznie sprzedane bankierowi George’owi Blumenthalowi, który zainstalował je w swojej kamienicy na Manhattanie. Od tego czasu patio zostało zrekonstruowane w nowojorskim Metropolitan Museum of Art.

Balustrady są nadal używane w wielu różnych kształtach i materiałach, od prostych drewnianych słupków po skomplikowane wrzeciona z kutego żelaza, zarówno do celów dekoracyjnych, jak i praktycznych.

Kategorie: Blog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *